رفوگری فرش

رفوگری فرش

موضوعی که در مقاله امروز قصد پرداختن به آن را داریم، رفوگری فرش است. پس لطفا ما را تا انتهای مطلب همراهی بفرمایید.

رفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش است که کمتر استاد کاری پیدا می شود این کار را با مهارت هرچه تمام تر انجام دهد؛ زیرا باید محل آسیب دیده با ظرافت تمام و کمال ترمیم گردد؛ به گونه ای که بعد از انجام کار جای معلوم نباشد. در واقع ما نمی توانیم انجام رفوی فرش را به دست کسی بدهیم که مهارت و تجربه لازم را در این زمینه نداشته باشد.

معمولا استادکارانی که در زمینه رفوی فرش مشغول هستند، خودشان جز متخصصین حرفه ای فرش بافی بوده و با انجام صحیح رفوی فرش، آسیب‌های موجود در آن را از بین برده و دوام فرش ها را افزایش می دهند. به صورت کلی فرایند ترمیم فرش را رفوگری فرش می نامند. با ما باشید تا در ادامه این مطلب در رابطه با این موضوع توضیحات تکمیلی را ارائه دهیم.

زمان رفو فرش ها

در صورتی که فرش ها در معرض اتفاقاتی مثل سوختگی، بید خوردگی یا پوسیدگی قرار بگیرد، نیاز به رفو پیدا می کند. رفع پارگی فرش ها نیز جزء خدمات رفوگری بوده که همه این فعالیت ها باید با دقت ویژه‌ای صورت پذیرد. اگر مقدار پارگی یا پوسیدگی فرش اندک باشد، رفوگران می‌توانند با تعمیر شیرازه یا ریشه بافی، عملیات رفوگری را انجام دهند. اما در صورتی که میزان آسیب به فرش زیاد باشد، رفوگر ناچار است از تکنیک‌هایی مانند مرمت فرش استفاده کند.

همانطور که گفتیم به دلیل اینکه رفوگری جزء هنرهایی است که بعد از قالی بافی به وجود آمده است؛ در نتیجه فرد رفوگر حتماً باید به بافندگی فرش نیز تسلط کافی را داشته باشد. خصوصاً برای رفوگری فرش های دستبافت که تار و پود ظریفتری دارند، حتماً باید یک فرد متخصص و حرفه ای کار را به دست بگیرد. جهت دریافت خدمات قالیشویی خور با کارخانه قالیشویی مهستان در تماس باشید. کارخانه قالیشویی مهستان بهترین قالیشویی در خور می باشد.

خدمات رفوگری فرش
خدمات رفوگری فرش

نحوه رفوگری فرش های ماشینی و دستباف

در صورتی که فرش ماشینی شما دچار مشکل شده باشد و به رفو احتیاج داشته باشد، متخصصان با شیرازه دوزی این نوع فرش ها، زیبایی اولیه را به آن برمی گردانند. اما این کار نیز باید توسط متخصص رفوگری انجام شود. اما برای فرش های دستباف به دلیل ظرافت الیاف آن، دقت رفوگری نیز باید بیشتر شده و با توجه به این که فرش های دستباف از نخ های متفاوتی تولید می شوند که قیمت بالایی دارند، طبیعتاً کار مرمت و رفوی آنها هزینه بیشتری دارد.

از طرف دیگر به دلیل حساسیت بالای فرش های دستباف در برابر عوامل خارجی، از میان انواع فرش، فرش دستباف ابریشمی بیشترین نیاز را به رفو پیدا میکند و هزینه رفو آن نیز از همه انواع فرش بالاتر است. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی هیو با کارخانه قالیشویی مهستان در ارتباط باشید. کارخانه قالیشویی مهستان ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی در هیو با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد.

در عملیات رفوگری فرش چه اقداماتی انجام میشود؟

در این فرآیند خدمات متنوعی ارائه می گردد که برخی از مهمترین آنها عبارت‌اند از:

رفع پوسیدگی فرش

یکی از شایع ترین مسائلی که برای فرش های ماشینی و دستباف ممکن است رخ دهد، ایجاد پوسیدگی به دلایل مختلف است. در این حالت رفوکار آن با دقت و ظرافت آن را مرمت کرده به گونه ای که هیچ اثری از آن باقی نمی ماند.

ترمیم ریشه فرش

فرایند بازسازی ریشه ها که به عنوان ترمیم ریشه فرش نیز شناخته می‌شود، علاوه بر افزایش طول عمر فرش ها، باعث زیباتر شدن هر چه بیشتر آنها می شود. این کار تخصصی نیز در زمره خدمات رفوی فرش قرار گرفته و به وسیله استادکاران ماهر صورت می پذیرد. قالیشویی گرمدره زیر نظر کارخانه قالیشویی مهستان ارائه دهنده خدمات ترمیم انواع فرش با قیمت مناسب می باشد.

رنگ برداری لکه برداری

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که فرش هایتان به دلیل عوامل مختلف محیطی یا شستشوی غیر استاندارد، دچار تداخل رنگ شده باشند و یا لکه های روی آنها به وسیله عوامل مختلف یا در کارخانه به وجود آمده باشد. در این حالت استادکاران رفوگری، خدمات جداسازی این رنگها را با عنوان رفوی فرش انجام داده و سعی می کنند فرش های شما را مثل روز اول تمیز کنند.

رفوگری فرش های سوخته

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای انواع اقسام فرش های ماشینی و دستباف ایجاد شود، سوختگی است که در این حالت باید برداشتن این سوختگی و مرمت آن، توسط یک فوگر ماهر انجام شود؛ زیرا در غیر اینصورت آثار آن تا همیشه باقی خواهد ماند. کارخانه قالیشویی مهستان ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی در سهیلیه می باشد. جهت دریافت خدمات قالیشویی در سهیلیه با ما در تماس باشید.

انجام رفوی فرش در منزل یا کارگاه

این امکان وجود دارد که بعضی از افراد به دلایل گوناگون دوست داشته باشند کار روی فرش را در منزل خود انجام دهند. اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، باید بگوییم که عملیات رفوگری فرش با ابزار آلات مختلفی مانند انبردست، کلاف های نخ هم جنس با فرش، چاقوی بافت، نخ و سوزن و… صورت می پذیرد و برای رفوگری فرش در خانه ضمن داشتن مهارت، باید این وسایل را داشته باشید.

برای انجام این کار باید دستهای خود را به خوبی بشویید و به وسیله سوزن و درفش گره هایی که درون فرش آسیب دیده است را جدا سازی نمایید. البته اگر میزان آسیب دیدگی فرش شما بالا باشد، باید آن را روی یک قاب چوبی قرار دهید و فرایند تارکشی و چله کشی را انجام دهید. در صورتی که قصد دارید پیچ ها و چروک های به وجود آمده در فرش را از بین ببرید، باید از ناحیه پشت کلاف ها را محکم ببندید تا به حالت استاندارد برگردد.

همانطور که از توضیحات بالا مشاهده می شود انجام خدمات رفوی فرش یک کار تخصصی است و باید توسط فردی که دوره آموزشی رفوگری فرش را طی کرده است، انجام شود. اما به طور کلی ما با بیان این موارد قصد داشتیم به شما بگوییم که مراحل رفوی فرش در خانه و کارگاه تقریباً مشابه هستند.

فقط دقت داشته باشید که قبل از انجام کار حتماً دو طرف فرش را به صورت کامل و عمقی غبارگیری نمایید و برای این که دید کافی داشته باشید، فرش را در یک فضای پر نور پهن کرده و به گونه‌ای بنشینید که به دیوار تکیه داده باشید تا بتوانید روی کار مسلط باشید. در صورتی که استاد کار روی چهارپایه کوتاهی بنشیند و انجام کار را انجام دهد، قطعاً می تواند سریعتر و آسانتر این کار را تمام کند. برای آشنایی با معروف ترین فرش های ایران توصیه می کنیم مقاله جدید مربوط به آن را در سایت قالیشویی مهستان مورد مطالعه قرار دهید.

هزینه رفوگری فرش
هزینه رفوگری فرش

هزینه رفوگری فرش

اگر با چنین مشکلی مواجه شدید برای اطلاع از میزان هزینه انجام این کار باید به عوامل مختلفی توجه کنید. برای نمونه هرچقدر مقدار صدمه دیدگی فرش بیشتر باشد، بدیهی است که هزینه مرمت و ترمیم آن نیز بیشتر خواهد بود و یا هزینه ترمیم ریشه از هزینه رفوی فرش سوخته کمتر است. هر چقدر که آسیب دیدگی بیشتر باشد رفوگر اجرت و دستمزد بیشتری را طلب می‌کند؛ زیرا باید وقت بیشتری را برای رفوی آن صرف کند.

پس به طور کلی برای آگاهی از قیمت هزینه رفو گری می توانید در ابتدا مشخصات فرش خود را عنوان کرده و از میزان دقیق هزینه آگاهی پیدا کنید و در صورت تمایل سفارش خود را ثبت قطعی نمایید. اما این را در نظر داشته باشید که قیمت رفوی فرش های ماشینی از فرش های دستباف کمتر است. زیرا در بیشتر مواقع رفوی فرش ماشینی با دستگاه انجام شده اما برای روی فرش های دستباف به هیچ وجه امکان استفاده از دستگاه وجود ندارد و باید متخصص به صورت دستی این کار را انجام دهد‌. فرشهای دستباف نفیس بوده و انجام رفوی آن باید با ظرافت، تبحر و دقت بالایی صورت پذیرد.

در این میان رفوی فرش ابریشمی نیز نسبت به همه انواع فرش های ماشینی و دستباف هزینه بیشتری دارد. مبل‌ شویی در محل توسط کارخانه قالیشویی مهستان با بهترین کیفیت امکان پذیر می باشد. جهت دریافت خدمات مبل شویی با کارخانه قالیشویی مهستان در تماس باشید.

رفوگری فرش در قالیشویی مهستان

به طور کلی فرایند رفوی فرش کاری که است نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده؛ زیرا هزینه‌ای که قرار است برای رفوی فرش شود، نسبت به هزینه ای که برای تعویض آن باید متحمل شوید، بسیار کمتر است. لذا اکثر افراد هنگام مواجهه با این مشکلات ترجیح می دهند به جای عوض کردن فرش، آن را تعمیر و مرمت کنند.

در این مقاله ما سعی کردیم در رابطه با رفوگری فرش توضیحاتی را ارائه دهیم و بگوییم چه زمانی فرش های شما به رفو نیاز دارد. همچنین در رابطه با نحوه رفوگری فرش های دستباف و ماشینی و تفاوت بین آنها مطالبی را عنوان نمودیم. در پایان نیز اقدامات مختلفی که در فرآیند رفوگری انجام می‌شود و میزان هزینه رفوگری توضیح دادیم و در رابطه با آنها به موارد مختلفی اشاره کردیم. امیدواریم از این مقاله کافی را برده باشید و از اینکه تا انتهای مطلب در کنار ما بودید از شما سپاسگزاریم. برای آشنایی با فرش وینتیج پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت قالیشویی مهستان مطالعه کنید.

چه زمانی فرش ها به رفو نیاز دارند؟

در صورتی که فرش ها در معرض اتفاقاتی مثل سوختگی، بید خوردگی یا پوسیدگی قرار بگیرد، نیاز به رفو پیدا می کنند. برای خواندن ادامه مطلب این مقاله از سایت قالیشویی مهستان را دنبال کنید.

نحوه رفوگری فرش های ماشینی و دستباف به چه صورت می باشد؟

در این مقاله از سایت قالیشویی مهستان به بررسی نحوه رفوگری فرش های ماشینی و دستباف به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.